Virsraksts Avots Datums Autors Auditorija
FM: Veselības ministrijas piedāvājums par jauno veselības aprūpes finansēšanas modeli neveicina cīņu ar ēnu ekonomiku LETA 23.03.2013 Jānis Skruzis 7000
Teksts:
Rīga, 22.marts, NOZARE.LV. Finanšu ministrija (FM) atbalsta Veselības ministrijas (VM) mērķi cīnīties ar ēnu ekonomiku un veicināt nodokļu nomaksu, tomēr esošais VM piedāvājums par jauno veselības aprūpes finansēšanas modeli nesniedz izvirzīto problēmu risinājumu, turklāt sarežģī gan nodokļu, gan budžeta vadības sistēmu un sadārdzina administrēšanu gan valsts, gan uzņēmumu pusē, biznesa portālu "Nozare.lv" informēja FM Komunikācijas nodaļas vadītājs Aleksis Jarockis.

Kā ziņots, izskatot Veselības ministrijas (VM) sagatavoto koncepcijas projektu par jauno veselības aprūpes finansēšanas modeli, kas paredz sasaistīt plānveida veselības aprūpes saņemšanu ar nodokļu nomaksu, valdība nolēma šo jautājumu novirzīt papildu saskaņošanai ar Finanšu ministriju (FM), Labklājības ministriju un Valsts kancelejas juristiem. Viņiem kopīgi jāizstrādā vēl viens alternatīvs modelis sistēmai - veselības aprūpes sasaiste ar sociālās apdrošināšanas iemaksām, kā to vēlas FM.

"Nodokļu uzskaite un iekasēšana ir sistemātiska un notiek normatīvajos aktos noteiktajā kārtībā. Nodokļu politikas mērķis nav attīstīt policejisku valsti, bet gan pilnveidot sadarbību ar uzņēmējiem un ikvienu nodokļu maksātāju, lai sekmētu labprātīgu nodokļu nomaksu. Turklāt uzņēmēji sagaida no valdības skaidru, prognozējamu un vienkāršu nodokļu sistēmu," skaidroja Jarockis.

Viņš norāda, ka pēdējos gados Valsts ieņēmumu dienests (VID) ir paveicis daudz, lai pārņemtu Eiropā izplatīto labo praksi un aizvien vairāk uzmanības velta, lai pilnveidotu sadarbību ar saviem klientiem. VID, kas sadarbojas ar nodokļu maksātājiem, ir arī pilnveidojis elektroniskās deklarēšanas sistēmu, kas atļauj nodokļu maksātājiem pašiem precizēt deklarācijās konstatētās kļūdas un iesniegt precizētās deklarācijas elektroniski.

Ministru kabinetā 19.marta sēdē Labklājības ministrija nāca klajā ar priekšlikumu izvērtēt iespēju nodokļu nomaksas konstatēšanas fakta sasaistīšanai ar valsts sociālās apdrošināšanas obligātajām iemaksām. FM uzskata, ka tas būtu risinājums, jo sociālās iemaksas ir personificētas un tiek veiktas katru mēnesi atšķirībā no iedzīvotāju ienākumu nodokļa dažādiem veidiem, piemēram, patenta maksa, kas mēdz būt veikta par ilgstošiem periodiem.

Attiecībā uz veselības budžeta iespējamo pieaugumu FM informē, ka valdība par papildu valsts budžeta līdzekļu piešķiršanu 2014., 2015. un 2016.gadam lems Ministru kabineta 2013.gada 30.jūlija un 8.augusta sēdēs, izskatot visu ministriju iesniegtās jaunās politikas iniciatīvas, ņemot vērā pieejamos valsts budžeta līdzekļus, kurus varēs novirzīt jaunās politikas iniciatīvu īstenošanai.

Vienlaikus FM norāda, ka, piemēram, jaunās politikas iniciatīvu īstenošanai 2013.gadam VM tika piešķirti papildu valsts budžeta līdzekļi 45 027 200 latu apmērā.

"Ir nepieciešams tālāks darbs pie koncepcijas, galvenokārt no VM puses, lai rastu risinājumu FM un citu institūciju identificētiem jautājumiem," piebilda Jarockis.

Jau ziņots, ka Latvijas Radio raidījumā "Krustpunktā" veselības ministre Ingrīda Circene (V) norādīja, ka vienīgais šķērslis jaunajai veselības aprūpes finansēšanas sistēmai ir slikta nodokļu administrācija.

Citus šķēršļus patlaban veselības ministre jaunajai sistēmai neredz. Viņa sacīja, ka jaunās sistēmas ieviešanai vajadzīga perfekta nodokļu uzskaite un caurskatāma nodokļu iekasēšana. "Tāpēc jau Finanšu ministrija to nevēlas," pauda ministre.

Tikmēr, VM ieskatā, piemērotākais risinājums veselības aprūpes sasaistei ar nodokļu nomaksu būtu obligātās veselības apdrošināšanas ieviešana, izveidojot veselības nodokli 3,65% apmērā, nodalot to 4% apmērā no spēkā esošās iedzīvotāju ienākumu nodokļa likmes.

Saskaņotais koncepcijas projekts valdībā varētu nonākt 2.aprīlī, bet pēc koncepcijas atbalstīšanas valdībā būs jāizstrādā arī likumprojekts. Savukārt, ja viss notiks, kā plānots, nākamā gada otrajā pusē jaunu veselības aprūpes finansēšanas modeli varētu sākt īstenot kā pilotprojektu.