Virsraksts Avots Datums Autors Auditorija
"Latvijas balzama" vadītājs norāda uz preču zīmju aizsardzību un viltojumu problēmu LETA 26.04.2013 Zelma Strupka 7000
Teksts:
Rīga, 26.apr., LETA. Uzņēmējdarbībā svarīgs intelektuālā īpašuma elements ir preču zīme un tās aizsardzība, tomēr pastāv problēmas ar likumu ievērošanu, minot viltošanu, kas iet roku rokā ar nelegālo tirgu, diskusijā par godu Pasaules intelektuālā īpašuma tiesību dienai pauda AS "Latvijas balzams" valdes priekšsēdētājs Guntis Āboltiņš-Āboliņš.

Viņš pieminēja ķiršu balzama piemēru, kurš tiek izmantots kā "Latvijas balzama" produktu viltojums, radot kaitējumu ekonomikai, norādot, ka arī lielākā daļa cilvēku nesaprot, ka viņi pakļauj sevi veselības riskiem, jo iegādātais nelegālajā tirgū ir bīstams. Āboltiņš-Āboliņš atsaucās arī uz sabiedrības izpratnes trūkumu, jo lielai daļai cilvēku nemaz nav aizspriedumu iegādāties viltotu produkciju.

Uzņēmuma pārstāvis arī skaidroja, ka pat tajā gadījumā, ja likuma pārkāpums tiek konstatēts, sākas otra problēma - tiesvedību ilgums, kas biznesam ir ļoti neizdevīgs, jo cilvēki savlaicīgi saukti pie atbildības. Viņš aicināja padomāt par specializētu tiesu izveidi.

Tieslietu ministrs Jānis Bordāns (VL-TB/LNNK) gan akcentēja, ka viņš ir pret tādiem izteiktiem lozungiem, kas nosaka konkrētu laika posmu lietu izskatīšanai, tomēr viņš piekrita, ka lietas caurmērā tiek skatītas diezgan lēni, taču tāda situācija ir arī citās Eiropas valstīs.

Ministrs minēja, ka nav "rožainām brillēm" jāgaida, ka izmaiņas tiks piedzīvotas gada laikā, tāpat aicinot vainu nenovelt tikai uz tiesnešiem. Bordāns gan skaidroja, ka problēmas ar lietu ilguma samazināšanu un kvalitātes uzlabošanu varētu risināt piecu gadu laikā, radot arī specializāciju tiesnešu vidū, nevis radot speciālas tiesas.

Bordāns skaidroja, ka nav tik sevišķi daudz lietu par intelektuālā īpašuma problēmām, lai būtu nepieciešama atsevišķa tiesa. Ministrs akcentēja nepieciešamību uzlabot ārpustiesas strīdu risināšanas paņēmienus, minot mediācijas procesu, nostiprinot šķīrējtiesas.

Kā ziņots, ASV vēstnieks Latvijā Marks Pekala, atklājot pasākumu, norādīja, ka efektīvas intelektuālā īpašuma tiesības iedrošina sapņotājus sapņot un modernas valstis tiek būvētas uz šādas inovācijas pamatiem. Vēstnieks arī uzsvēra, ka vairot cieņu pret intelektuālā īpašuma aizsardzību ir ļoti nozīmīgi ASV ārpolitikai, jo tā motivē un attīsta ekonomisko attīstību.

Tāpat viņš vērsa uzmanību uz to, ka intelektuālā īpašuma tiesību aizsardzība veicina globālo ekonomisko izaugsmi un inovācijas, jo uzņēmējiem pārliecība, ka likums spēs aizsargāt viņu produktus, veicina vēlmi radīt un arī uzņemties risku.

Savukārt tieslietu ministrs norādīja, ka ilgu laiku intelektuālā īpašuma jautājumi Latvijā tika uzskatīti par tiesību jautājumiem un par mākslinieku jautājumiem. "Šodien esam nogājuši labu ceļu, un cilvēki saprot, ka tā ir ekonomiska kategorija," norādīja ministrs, piebilstot, ka netiek aizmirsts par to, ka tās visas ir saistītas lietas, kas rada sinerģiju.