Virsraksts Avots Datums Autors Auditorija
Latvijas uzņēmēji un zinātnieki no NVS valstīm veido inovāciju ieviešanas kompānijas LETA 12.03.2013 Ivars Motivāns 7000
Teksts:
Rīga, 12.marts, NOZARE.LV. Šodien Rīgā notiks kārtējais Komercializācijas reaktora pasākums, kurā Latvijas uzņēmēji, kā pieredzējušie, tā arī iesācēji, kas vēlas izveidot savu inovāciju ieviešanas biznesu, varēs dibināt kontaktus ar tehnoloģiju un patentu turētājiem no NVS valstīm, biznesa portālu "Nozare.lv" informēja pasākuma iniciatora kompānijas "Virtual CEO" pārstāvis Nikolajs Adamovičs.

Iepriekšējo reaktoru darbības rezultāts ir vairāk nekā 15 uz eksportu orientēto inovāciju uzņēmumu izveide Latvijā, deviņi no tiem jau piesaistījuši riska kapitāla finansējumu dažu miljonu eiro kopsummā un uzsāka komercdarbību, informēja Adamovičs.

Komercializācijas reaktors notiek Rīgā kopš 2010.gada. Pasākuma iniciators ir kompānija "Virtual CEO" ar Latvijas investīcijas un attīstības aģentūras (LIAA), "Swedbank" un "Baltic International Bank", biznesa eņģeļu kluba "Amber Sea Business Angel Club", sēklas kapitāla fonda "Imprimatur Capital Seed Fund" un patenta aģentūras "TriaRobit" dalību.

Iepazīšanās pasākumā Komercializācijas reaktora komanda palīdz Latvijas uzņēmējiem, kas ir gatavi ieguldīt savu laiku un spēkus inovācijas biznesā, atrast partnerus - zinātniekus, kuriem ir perspektīvi patenti un tehnoloģijas. Rezultātā Latvijā veidojas inovāciju ieviešanas kompānijas, kas komercializē un ievieš Eiropas Savienības tirgū zinātniskās izstrādnes, skaidroja Adamovičs.

Zinātniekiem no NVS "reaktori" sniedz iespēju komercializēt savas tehnoloģijas, bet uzņēmējiem rodas jauna niša un iespēja radīt eksportorientētus produktus. Lai tikšanās laikā dalībniekiem būtu vieglāk atrast kopīgu valodu, pirms pasākuma viņiem stāsta par inovāciju biznesa niansēm un skaidro, kā labāk pasniegt ideju. Forumā piedalās arī potenciālie investori, ar kuriem var uzreiz apspriest projektu finansējuma iespējas.

Turpmāk pēc pasākuma noslēguma izveidotās protokompānijas iziet specifisku procesu, ko sauc par akcelerāciju. Šiem mērķim Komercializācijas reaktora komandai izdevās piesaistīt nelielas privātās investīcijas, kas ienāks katrā izveidotajā protokompānijā biznesa dzīvotspējas pārbaudei.

Sestā Komercializācijas reaktora laikā, kas notiks "Swedbank" telpās Balasta dambī 1a, zinātnieki no NVS valstīm un Latvijas prezentēs 12 perspektīvās izstrādnes nanotehnoloģijas, medicīnas, mašīnbūves, enerģētikas un citās jomās.

Par iepriekšējo komercializācijas reaktoru rezultātu kļuva daži veiksmīgi inovācijas uzņēmumi, kas jau ir nonākuši līdz komercstadijai. Vēl daži atrodas dažādās realizācijas stadijās - no tirgus pētījumiem līdz rūpnīcas atvēršanai, informēja Adamovičs.

Visveiksmīgākais no tiem ir "Naco Technologies". Uzņēmums, kas ir izveidots, pateicoties Komercializācijas reaktoram, nodarbojas ar nanopārklājumiem - ar unikālo tehnoloģiju palīdzību apstrādā dažādu detaļu un instrumentu virsmas, palielinot izturīgumu pret nolietojumu un uzlabojot to raksturojumus. Jau pagājušā gada vasarā tika atklāts ražošanas uzņēmums un saņemts patents attiecībā uz jauno ātruma jonu-plazmas magnetronu virsmu. Starp pasūtītājiem ir mašīnbūves uzņēmumi.

Pirmajā tapšanas posmā uzņēmums saņēma investīcijas apmēram viena miljona eiro (0,7 miljonu latu) apmērā no sēklas kapitāla fondiem, bet vēlāk piesaistīja kopfinansējumu no Eiropas Savienības struktūrfondiem.

Tuvākajā laikā tiks atklāta kompānijas "Pogritech Innovacii" kompānijas pārstāvniecība Latvijā, ko Krievijā nodibināja Latvijas uzņēmēji un Krievijas zinātnieki. Kompānija jau saņēma investīcijas 650 000 eiro (455 000 latu) apmērā no "Amber Sea Business Angel Club" un Krievijas sēklas kapitāla investīciju fonda.

Šogad Latvijā tiek plānots atklāt jaunās paaudzes keramisko un metālkeramisko pulveru ražošanas rūpnīcu. Tie plaši tiek izmantoti mašīnbūvē dažādu sarežģītas formas detaļu izgatavošanai. Pulveri var tikt izgatavoti gatavo metāla un keramikas detaļu pārklājumu izveidei, kas palīdzēs uzlabot to raksturojumus.

Kompānija "Eventech" strādā pie sevišķi precīzo mērījumu tehnoloģiju komercializācijas, kas ļauj uzskaitīt laiku ar precizitāti līdz 0,000000000001 sekundei. Šī izstrādne ir tapusi Latvijā - tehnoloģiju izveidoja zinātnieku komanda no Elektronikas un datorzinātņu institūta. Lietojuma spektrs ir visplašākais - no astronomijas līdz kodolfizikai. Aparāts jau ir uzstādīts NASA, pagājušajā gadā aparāts tika pārdots Japānā, Ķīnā, Somijā.

Projekts saņēma privātā investora atbalstu 50 000 eiro (35 000 latu) apmērā. Uz kompānijas izmantotās tehnoloģijas pamata tika izveidots vēl viens inovāciju iestādījums, kas nodarbosies ar lāzera 3D skeneru ražošanu. Kompānija ieguva investīcijas no "Imprimatur Capital" 200 000 eiro (140 000 latu) apmērā.

Uzņēmums "Advanced Vector Analytics" nodarbojas ar tehnoloģijas ieviešanu, kas saistās ar mehānisko tehnoloģiju, kā aviācijas dzinēju vai gāzes turbīnu, monitoringu un diagnostiku. Elektrostacijās izmanto lielos rotorus, kuriem periodiski ir jāveic balansēšana, un tas ir ilgstošs process. Jaunā tehnoloģija sniedz iespēju ievērojami ietaupīt laiku un palielināt darbu efektivitāti. Projekts jau atrodas komercstadijā un ieguva sākuma investīcijas no "Imprimatur Capital" 120 000 eiro (84 000 latu) apmērā.