Virsraksts Avots Datums Autors Auditorija
Tirgotāju asociācija pulcēsies pie Ministru kabineta, lai iebilstu pret tievo un aromatizēto cigarešu ierobežojumiem LETA 15.04.2013 Ainārs Sauka 7000
Teksts:
Rīga, 15.apr., LETA. Latvijas Tirgotāju asociācija (LTA) šodien plkst.11 pulcēsies pie Ministru kabineta ieejas Elizabetes ielas pusē, lai iesniegtu Valsts kancelejā LTA un vairāku simtu tirgotāju - juridisku personu, kas ir mazie un vidējie uzņēmēji, - viedokli pret jaunajām, aizliedzošajām normām, ko atkal plāno ieviest Latvijā, neņemot vērā reālo situāciju valstī, aģentūru LETA informēja LTA prezidents Henriks Danusēvičs.

Kā ziņots, LTA iebilst pret Veselības ministrijas (VM) gatavoto nacionālo pozīciju jautājumā par plānotajām izmaiņām Tabakas produktu direktīvā, kas paredz atbalstīt tievo un aromatizēto cigarešu aizliegšanu, nesamērīgus veselības brīdinājumus, kas mazina iespēju atšķirt produktus, kā arī ierobežo vispārzināmo starptautisko preču zīmju lietošanu.

LTA uzskata, ka šādu ierobežojumu akceptēšana veicinās strauju tabakas izstrādājumu kontrabandas un viltoto cigarešu aprites pieaugumu, nodarot miljoniem latu zaudējumus legālajiem tirgotājiem un valsts budžetam - neieņemto akcīzes un pievienotās vērtības nodokļu veidā.

Daži no direktīvā piedāvātajiem priekšlikumiem - milzīgi veselības brīdinājumi, kas mazina iespēju atšķirt produktus un to zīmolus, dažādu cigarešu veidu aizliegšana un citi - rada nopietnas bažas, ka Latvijas situācijā tie radītu papildu stimulu nelegālajam tirgum, jo, piemēram, tievās un mentola cigaretes, ko direktīva plāno aizliegt, Latvijā veido aptuveni 18% legālā tirgus un pēc tam būs pieejamas tikai nelegāli.

Savukārt legālo ražotāju konkurētspēja, izpildot jaunas iepakojuma un preču sastāva prasības, samazinātos. Nelegālajam tirgum pieaugot par 18%, valsts budžets zaudētu ap 30 miljoniem latu akcīzes nodokļu ieņēmumu, nerēķinot PVN, papildu izdevumus kontrolei un organizētās noziedzības apkarošanai.

Iepriekš minētās iniciatīvas rada jautājumus par to, kas ir Latvijas prioritātes šobrīd - būt pirmajiem, kas ievieš visus iespējamos ierobežojumus uzņēmējiem, vai vispirms radīt konkurētspējīgu uzņēmējdarbības vidi, samazināt administratīvo slogu un nodrošināt efektīvu jau esošo normu piemērošanu.

LTA uzskata par nepieciešamu paust savu viedokli un vērst VM kā atbildīgās institūcijas uzmanību uz vairākiem pārmērīgiem, nepamatotiem un Latvijas situācijai neatbilstošiem ieteikumiem Tabakas direktīvas regulējumiem.

"Pilnībā atbalstot nepieciešamību regulēt tabakas tirdzniecību un mērķus mazināt smēķēšanas negatīvos efektus, mums jānorāda, ka pārmērīgie ierobežojumi atstāj tiešu un negatīvu ietekmi uz likumīgiem uzņēmējiem un legālu nozari, kas maksā nodokļus," uzsvēra LTA prezidents Danusēvičs.

Viņš arī pauda cerību, ka, lemjot par Latvijas nacionālo pozīciju attiecībā uz ierosinātajām izmaiņām Tabakas direktīvā, tiks ņemti vērā arī reāli strādājošas nozares, nevis tikai kabinetos izstrādāti viedokļi. "Jo, kā liecina pieredze, Latvijā līdz šim ieviestie līdzīga rakstura ierobežojumi pēdējo piecu gadu laikā nav atstājuši nekādu iespaidu uz tabakas izstrādājumu patēriņa samazinājumu, turpretī kontrabandas cigarešu apjoms ir pieaudzis," viņš piebilda.

Latvijā pagājušajā gadā nelegālais tabakas izstrādājumu tirgus sasniedza 35%. Ēnu ekonomikas rezultātā pārstājuši darboties daudzi veikali. Piemēram, spēkā esošās licences tabakas izstrādājumu tirdzniecībai samazinājās par 17,4%, salīdzinot 2011.gada datus pret 2007.gadu. Līdz ar to valsts budžets gadā zaudē vairāk nekā 60 miljonus latu, kas ļoti negatīvi ietekmē kopējo tautsaimniecības situāciju, atzīmēja LTA prezidents.

2012.gada 19.decembrī Eiropas Komisija publicēja grozījumus Eiropas Parlamenta un Padomes 2001.gada 5.jūnija direktīvā 2001/37/EK par dalībvalstu normatīvo un administratīvo aktu tuvināšanu attiecībā uz tabakas izstrādājumu ražošanu, noformēšanu un pārdošanu.