Virsraksts Avots Datums Autors Auditorija
Spēle uz miljardu Forbes 24.10.2017 48000
62. lappuse
63. lappuse
64. lappuse
65. lappuse
66. lappuse
67. lappuse
92. lappuse
Teksts:
Millennial Armands Broks klusi ielicis pamatus Latvijas finanšu pakalpojumu eksporta otrajam vilnim. Viņa finanšu tehnoloģiju projekts Twino jau ir vērts 75 miljonus eiro, un tas ir tikai sākums.

Twino dibinātājs Armands Broks (34), izskatīgs gara auguma vīrietis, ar lepnumu demonstrē savu moderno biroju Mūkusalas ielā.

Galda teniss, motivējoši plakāti un spilgti ģērbušies jaunieši, kas trokšņaini vēro basketbola spēli un ar patiesu degsmi skatās uz savu līderi... Grūti iedomāties, ka tieši šeit atrodas jaunās paaudzes Latvijas baņķieri, kas apvieno finanses ar tehnoloģijām, turklāt mērķtiecīgi virzoties prom no augļošanas grēka. «Mans mērķis ir nearprime. Ātrajam kredītam jābūt taisnīgam - ne dārgāk par 30 % gadā,» it kā vieglprātīgi ar smaidu saka Armands, bet patiesībā viņš darbam velta 24/7. Ar šādu pieeju Broks parāda, ka domā soli uz priekšu, un tad, kad Latvija līdzīgi citām valstīm nolems ierobežot pārmērīgās procentu likmes, viņš būs pirmais, kurš aizņems šo nišu. Astoņās pasaules valstīs viņa uzņēmumi jau aizdevuši 37 miljonus eiro.

Fintech ir absolūti jauna nozare, kas Latvijā izauga uz iepriekšējās finanšu krīzes (2008.-2009. gadā) drupām. Bankas, zaudējušas trīs miljardus eiro, paaugstinātā riska dēļ pilnībā pārtrauca patērētāju kreditēšanu. Tika ieviesta prasība iesniegt pierādījumus par oficiālajiem ienākumiem, kaut arī 35 % ekonomikas atradās pelēkajā zonā. Industrija sāka atbrīvot baņķierus, kuri atrada savu nišu: apvienot aizdevumu līdz algai ar efektivitāti, apstrādājot darījumus bez filiālēm un liekām formalitātēm - tiešsaistē.

Sākuma kapitālu šiem jaunuzņēmumiem nodrošināja turīgi pilsoņi, saskatot te unikālas peļņas iespējas tirgus nepilnību dēļ. Tas lika pamatus industrijai, kas saprata - finanšu izpratne plus tehnoloģijas ir eksporta prece. Šodien industrija apvieno vismaz 5000 darbinieku, tā darbojas aptuveni 20 valstīs un kredītos ir izsniegusi vismaz sešus miljardus eiro (atcerēsimies - tie ir ātrie kredīti). Zīmīgi, ka atšķirībā no Latvijas nerezidentu banku vēsturiskā fokusa uz bijušajām Padomju Savienības valstīm fintech jomas censoņi tikuši plašākos tirgos - no Latīņamerikas un Āfrikas līdz pat Rietumeiropai. Temps, kādā evolucionē ātro kredītu izsniedzēji, papildinot pakalpojumu klāstu un paplašinot teritorijas, liecina par to, ka Rīgai ir visas izredzes kļūt par jauno reģionālo finanšu tehnoloģiju centru. Un galvenie spēlētāji šajā nozarē varēs ieņemt Latvijas turīgāko pilsoņu priekšējās rindas, pastumjot malā līdzšinējos līderu baņķierus. Šķiet neticami? Palūkojieties uz Igauniju, kur fintech uzņēmuma Transferwise dibinātājs Kristo Kārmans ar 234 miljonu eiro kapitālu kļuvis par valsts biznesa līderi.

ARMANDS BROKS IR DZIMIS RĪGĀ ĻOTI Nabadzīgā ģimenē, viņu audzināja tikai mamma. «Spīdeklis nebiju, bet sekmes principā bija labas,» par savām skolas gaitām Pļavniekos stāsta Armands. Viņš atceras, ka bijis slikto puišu kompānijā, tāpēc nācies izvēlēties - no vienas puses, bija jāiet uz stundām, no otras, jādraudzējas ar sliktajiem puišiem, jo viņiem piemita līdera īpašības. Labi, ka Armandam izdevās atrast līdzsvaru, jo viņš atšķirībā no saviem tā laika draugiem tika arī vidusskolā. Nabadzība viņam ir labi palikusi atmiņā - uzņēmējs atceras bērnības sāpīgo pieredzi, kad klasesbiedri brauca ekskursijā uz Ungāriju, bet viņš nevarēja, jo bija jāmaksā 60 latu. Tomēr grūtie apstākļi zēnam daudz iemācīja un viņu norūdīja - viņam bija sevi jāpierāda, jāpalīdz mammai. Pieaugušo dzīve viņam sākās agrāk nekā citiem, un Armands to nebūt nenožēlo. Iestājies Latvijas Universitātē, viņš meklēja iespējas ātri nopelnīt, mācības uzskatot par sekundāru lietu. Universitāti viņš pabeidza un ieguva ari EMBA grādu Rīgas Ekonomikas augstskolā.

Pirmais Broka bizness bija mobilie telefoni. Spēlējot uz cenas starpību, viņš tos veda no Latvijas uz Krieviju; ar to Armands nodarbojās vairākus gadus. Universitātē viņš studēja finanses, tāpēc par pirmo algota darba vietu izvēlējās it kā pievilcīgo Swedbank. Tiesa, tur viņš izturēja tikai deviņus mēnešus. «Gribēju augt, bet man teica, ka šajā pozīcijā jānostrādā vismaz divus gadus. Tik daudz laika man nebija,» atceras Armands. Viņš metās nekustamo īpašumu biznesā un pēc pāris mēnešiem brokeru aģentūrā nolēma, ka ir pienācis laiks darboties neatkarīgi. Tas bija 2007.-2009. gadā - nekustamā īpašuma buma un tā beigu periodā. «Ātrums bija galvenais. Toreiz savu naudu nevajadzēja, tāpēc ierados uz darījumu ar jau parakstītiem papīriem, lai klients nevarētu atlikt lēmumu,» atklāj Armands. Ātrā reakcija Armandu nepievīla ari šoreiz. Sagaidot 2008. gada rudeni un pamanot krīzes pirmās pazīmes, viņš atbrīvojās no visa portfeļa - desmit dzīvokļiem -, pēc paša teiktā, 25 gados nopelnot savus 500 tūkstošus eiro.

Lai atzīmētu vinnestu, tika iegādāts jauns BMWX5. Bet ne tikai ātrā reakcija un gribasspēks jau agrīnos gados palīdzēja Armandam - augsts emocionālais intelekts ļāva viņam viegli satuvināties ar rūdītiem uzņēmējiem. Šie skolotāji, kā izskatās, palīdzēja viņam izvairīties no kļūdām un pārvarēt jauniešiem tik raksturīgo pārgalvību. Vēl pirms bija nopelnījis pirmo lielo naudu, Armands, dzīvojot kopā ar savu topošo sievu, iepazinās ar viņas tēvu - uzņēmēju Nilu Alekšu.

Alekša nebija publiska persona, bet pieredzējis uzņēmējs, īpašnieks uzņēmumiem ZetCOM (veikali Trodeks un Amigo priekšapmaksas kartes), Riekstu kalna slēpošanas trasei un pat kebabnīcām Kebabs Fix. Alekša paņēma Armandu savā paspārnē - viņa biogāzes koģenerācijas stacijā Iecavas novadā Broks strādāja uzņēmuma valdē. Pēc Armanda vārdiem, galvenā mācība, ko viņš apguvis no sievastēva, ir spēja ļoti ātri iedziļināties jaunā biznesā. Un tagad jau ir skaidri redzams, ka Armands spēs iedziļināties ne tikai dažādos biznesos, bet ari jaunos tirgos.

Citas Armanda īpašības ir pamanījis viņa tuvs draugs, finansists Uģis Zemturis (bijušais Hansabankas topmenedžeris, leģendārās Ingridas Blūmas komandas biedrs), kurš uzņēmējam ir iedvesmas un harismas avots. «Šķiet, darot jebkādu lietu, Armands īpaši nesaspringst. Manuprāt, tieši nebaidīšanās kļūdīties un spēja ātri veidot kontaktus - tās ir spēcīgākās Armanda īpašības,» saka Zemturis.

PĒC PIEREDZES NEKUSTAMO ĪPAŠUMU JOMĀ Armands sāka aktīvi meklēt jaunu darbības nišu. Viņš ievēroja pirmo ātro kredītu spēlētāju Latvijā SMS Credit, it īpaši to, kā šis bizness spēja paplašināties Somijā, un nodibināja uzņēmumu Open Credit. Lai piesaistītu naudu, viņš aizņēmās, piemēram, 2010. gadā 850 tūkstošus no zemnieku saimniecības Rudeņi Jelgavas novadā. «Ja piesaista investoru no ārvalstīm, tam jādod kapitāldaļas, bet es tam nebiju gatavs. Redzēju ļoti lielu izaugsmes potenciālu.» Pirmajā darbības gadā uzņēmums procentos apgrozīja 435 tūkstošus eiro, nopelnot nepilnus 50 tūkstošus. Pēc diviem gadiem ОС Finance (Open Credit pēctecis) vēl 400 tūkstošus aizņēmās no Kiprā reģistrētas kompānijas Kingarov Enterprises Limited, kas, spriežot pēc publiski pieejamās informācijas, varētu būt saistīta ar uzņēmējiem Rīgas ostā, kurus Armands neatklāj. Dzēstā komercķīla tomēr liecina, ka puses viena ar otru bija apmierinātas.

Ātrie kredīti ir joma, kur, šķiet, visi peldas naudā (nominālās likmes sasniedzot pat 400 %), taču patiesībā jaunam uzņēmumam šajā nišā nav viegli, galvenokārt tāpēc, ka nav klientu bāzes un ir grūti un dārgi izvērtēt katra cilvēka maksātspēju, pirms izsniegt viņam naudu. Šādās situācijās palīdz pat Facebook profils, no kura var iegūt informāciju. «Piemēram, Meksikā pakalpojumam var pieteikties, tikai ienākot caur Facebook kontu, jo tā var redzēt, vai cilvēks ir īsts,» atklāj Armands. Cena, par kādu var piesaistīt klientus, mudināja Armandu doties uz eksporta tirgiem. Šodien Latvijā viena klienta piesaistīšana izmaksā 40 eiro, bet Krievijā-16 eiro.

Latvijas valdībā sākās sarunas par mikrokredītu ierobežošanu, jo milzīgās aizdevumu procentu likmes neapdomīgos un neizglītotos kredītņēmējus iedzina nebeidzamā parādu jūgā. Jauni valsts noteikti regulējumi vienmēr rada palielinātu risku biznesam, taču, mainot noteikumus šajā jomā, bizness var vienkārši nobrukt, kā tas vēlāk notika, piemēram, Gruzijā. Tāpēc Armands nolēma diversificēt riskus un meklēt citus tirgus. «Polijas tirgus tajā laikā tikko sāka attīstīties, tāpēc tā bija loģiska izvēle,» viņš atceras. To, ka tā tiešām ir loģiska izvēle, apstiprina arī citu Latvijas fintech uzņēmumu rīcība. Piemēram, Creamfinance Poliju izvēlējies par savu galveno mītnes valsti, tur darbojas arī 4finance un Twino konkurents Mintos. «Infrastruktūras ziņā mūsu jomā Latvija ir tālu priekšā Polijai, taču Polija ir vienkārši milzīgs un pieejams tirgus tepat Eiropā,» savu izvēli strādāt šajā valsti skaidro Mintos līdzdibinātājs un finanšu vadītājs Mārtiņš Valters.

Latvijas veikums fintech jomā nepalika nepamanīts arī lieliem investoriem. Krievijas miljardieris Oļegs Boiko, kurš Rīgā jau bija pazīstams ar BTB Bank un Ritzio grupas azartspēļu biznesu, 2011. gadā iegāja 4finance grupā (SMS Credit, Vivus), pēc Forbes Krievija vērtējuma, par 75 % daļu samaksājot 70 miljonus dolāru. Mērķis bija IPO un kapitalizācija, kas pārsniegtu miljardu. Pērn grupa uzrādīja iespaidīgu 63 miljonu eiro peļņu. Ņemot vērā aktuālo P/E koeficientu (price earning) fintech biznesiem, 15x-20x, Boiko ir gandrīz sasniedzis savu mērķi. Intervijā Krievijas Forbes viņš atklāj, ka mērķtiecīgi paplašinās pakalpojumus - bez aizdevumiem attīstīs ari elektronisko naudas maku pakalpojumus, nodrošinās naudas pārvedumus un veiks mobilo ekvairingu.

4finance attīstība turpināja dzīt Armandu uz priekšu. Dažu gadu laikā viņa uzņēmumi veica ekspansiju un sāka izsniegt aizdevumus Čehijā, Krievijā (tur Armandam ir finanšu partneris ar 50 % daļu) un Gruzijā, kas sarežģītu banku darbības regulējumu dēļ izrādījās īsta klondaika finanšu tehnoloģiju uzņēmumiem, īpaši no Latvijas. Twino grupai Gruzija stabili ienesa pusi no peļņas. Neviens pat iedomāties nevarēja, ka drīz tas viss beigsies, bet dažus gadus vēlāk tā tomēr notika.

REGULĒJUMI, LIELS PIEPRASĪJUMS PĒC Resursa un arvien pieaugošā cena par klientu rosināja Armandu domāt jaunus risinājumus. Tā radās savstarpējo aizdevumu platforma Twino. Tā darbojas pēc Skype analoga principa. Aizdevējs (pamatā no Rietumiem) finansē patērētāju kredītus Austrumos, un Armands nopelna nelielu, bet taisnīgu daļu - līdz pat 150 % gadā. Platformu vada Jevgeņijs Kazaņins, pieredzējis Latvijas startup kustības dalībnieks, kurš ar savu projektu Campalyst ir paspējis apdedzināties Ņujorkā un, pirms pievienoties Twino, pastrādājis Igaunijā pie konkurenta Bondora.

2015. gadā sākās uzņēmuma nopietnāka ekspansija eksotiskākās valstis, tādās kā Meksika un Kazahstāna. Tomēr risks ir sabalansēts - Twino aktīvi darbojas sešās valstīs, un, ja kādā no tām rodas problēmas, citas valstis tās izlīdzina, ļaujot nopelnīt neto 33 % no apgrozījuma gadā. Tomēr pieejamie finanšu dati Broka impērijas patieso veikumu neparāda līdz galam. Tieši 2017. gada rudenī auditori strādā pie visu filiāļu, kas vēsturiski attīstījušās kā neatkarīgi spēlētāji, apvienošanas grupā. Tas atklās precīzāku finanšu ainu.

Lai cik tas būtu dīvaini, viens no nozīmīgākajiem riskiem ir ne tikai nezināmais klients, bet ari valsts. Piemēram, viena valsts - Gruzija - bija par iemeslu miljoniem lielai neiegūtai peļņai. Lai ari šis tirgus ir liels, tas pēkšņi kļuva gandrīz nepieejams. 2016. gadā, veicot sabiedriskās domas aptauju, noskaidrojās - 69 % iedzīvotāju uzskata, ka tiešsaistes kredīti Gruzijā ir jāaizliedz. Gruzijas premjerministrs paziņoja, ka jau no 2017. gada tie ari tiks aizliegti. Tomēr tiešsaistes kredītus neaizliedza, bet gan ierobežoja procentu likmes, nosakot, ka maksimālā likme var būt 5,8 % mēnesī jeb nepilni 70 % gadā. «Tas labākajā gadījumā sedz izmaksas kredītbirojiem, bankas komisijām, fiksētajām izmaksām un kapitāla cenai,» uzskata Armands. Tomēr aizdevēji neaizgāja no šī tirgus, bet turpina izsniegt kredītus un nogaida - galu galā ierobežojumi stājušies spēkā tikai jūlijā. Kas cits viņiem atliek - spriežot pēc Twino 2015./2016. gada pārskata, no 15,8 miljonu eiro apgrozījuma vairāk nekā puse jeb 51 % ienākumu bija tieši no Gruzijā izsniegtajiem kredītiem. Otrs lielākais tirgus bija Polija - 47 % ienākumu. Pa 1 % no šīs summas veidoja ienākumi no Latvijā un Dānijā izsniegtiem aizdevumiem.

Daudz pārsteigumu Armandam sagādājusi Meksikas Eldorado. Šķiet, kas gan var būt labāks par Meksiku, kuru jau labu laiku uzskata par otru Silīcija ieleju. Šajā valstī ir 127,5 miljoni iedzīvotāju, un tas ir lielisks tirgus, lai iekarotu Latīņameriku. Tehnoloģijas tur ienākušas tikai tagad, un šis fakts paver lieliskas iespējas ieviest tās pilnīgi visās dzīves jomās. Speciālisti aprēķinājuši, ka maziem un vidējiem uzņēmumiem Meksikā vēl trūkst ap desmit miljardiem dolāru, kurus tie labprāt aizņemtos, bet nav no kā. Valdība sarēķinājusi - ja uzlabotu banku pakalpojumu pieejamību (tie joprojām nav pieejami apmēram pusei iedzīvotāju), valsts iegūtu apmēram 3 % IKP.

Nosūtot topmenedžeri no Latvijas uz Mehiko (tāds piegājiens nostrādāja Krievijā, bet Gruzijā Armands ar to pamatīgi apdedzinājās) kopā ar vienu miljonu eiro attīstībai, tika gaidīta otra Gruzijā. «Mēs nevarējām paredzēt, ka atdot kredītu Meksikā ir vājuma pazīme,» saka Broks. Investīciju pēc gada nācās pilnībā norakstīt un no Meksikas pazust. Milzīgās konkurences dēļ viegli negāja arī Čehijā -pašlaik Prāgas operācijas ir iesaldētas.

Kazahstāna izskatās daudzsološa - tur viena klienta piesaistīšana izmaksā tikai astoņus eiro un valsts ar Astana International Financial Center iniciatīvu nodrošina fintech uzņēmumiem faktiski bez-nodokļu darbību pirmos piecus gadus. Savukārt darbība Kazahstāna pavērs Twino vēl lielāku iespēju logu - Āziju, kur saskaņā ar RES pētījumu aģentūras datiem fintech pakalpojumi augs visstraujāk - ap 30 % gadā. Un ne tikai aizdevumi. Gandrīz miljardam iedzīvotāju tur nav bankas konta, un Twino, adaptējot konkurentu stratēģiju un piedāvājot papildu pakalpojumus, piemēram, mobilo maku un ātros naudas pārvedumus, varēs atrast savu nišu.

Cerams, grūtībās rūdītais inteliģents Armands Broks, kas par hobiju izvēlējies personāla motivāciju, spēs pacelt savu komandu nākamajam lēcienam, jo ir skaidrs, ka Twino šodienas novērtējums -75 miljoni eiro - ir tikai viens gājiens viņa nākotnes spēlē par miljardu. Tikai šķiet, ka uz skatuves drīz parādīsies jauns Armanda skolotājs, kas palīdzēs viņa kļūdas pārvērst par laimestu.

Armands ar smaidu uztver pārbaudījumus - arī grūto konsolidācijas procesu, kuram cauri iet TWINO

Gandrīz Google, tikai Latvijas mērogā

TWINO investīciju platformas un saistīto uzņēmumu darbības princips

Aizdevumu izsniedzēji

opencredit.lv
(moneza.lv)
ezaem.ru
zing.kz
incredit.pl
moneza.ru
netcredit.pl
netcreditez
netcredit.es
moneza.ge
(netcredit.mx)
moneza.dk

ОС Finance zīmoli, visi saistīti ar Twino

Kreditēšanas terminoloģija

Prime - līdz 10% gadā
Nearprime -20 40%gadā
Subprime - vairāk nekā 40 % gadā