Virsraksts Avots Datums Autors Auditorija
Pekala: Efektīvas intelektuālā īpašuma tiesības iedrošina sapņotājus sapņot LETA 28.04.2013 Zelma Strupka 7000
Teksts:
Rīga, 26.apr., LETA. Efektīvas intelektuālā īpašuma tiesības iedrošina sapņotājus sapņot un modernas valstis tiek būvētas uz šādas inovācijas pamatiem, atklājot diskusiju par godu Pasaules intelektuālā īpašuma tiesību dienai izteicās ASV vēstnieks Latvijā Marks Pekala.

Atklājot pasākumu, ASV vēstnieks uzsvēra, ka vairot cieņu pret intelektuālā īpašuma aizsardzību ir ļoti nozīmīgi ASV ārpolitikai, jo tā motivē un attīsta ekonomisko attīstību. Viņš arī sacīja, ka diemžēl pirātisms un intelektuālā īpašuma zādzība rada zaudējumus uzņēmējiem, līdz ar to ekonomikai kopumā, un tā nav tikai ASV problēma. Tieši tāpēc ASV aicina arī citas valstis pievienoties šīs problēmas apkarošanā.

Tāpat viņš vērsa uzmanību uz to, ka intelektuālā īpašuma tiesību aizsardzība veicina globālo ekonomisko izaugsmi un inovācijas, jo uzņēmējiem pārliecība, ka likums spēs aizsargāt viņu produktus, veicina vēlmi radīt un arī uzņemties risku.

Savukārt tieslietu ministrs Jānis Bordāns (VL-TB/LNNK) norādīja, ka ilgu laiku intelektuālā īpašuma jautājumi Latvijā tika uzskatīti par tiesību jautājumiem un par mākslinieku jautājumiem. "Šodien esam nogājuši labu ceļu, un cilvēki saprot, ka tā ir ekonomiska kategoriju," norādīja ministrs, piebilstot, ka netiek aizmirsts par to, ka tās visas ir saistītas lietas, kas rada sinerģiju.

Bordāns minēja, ka viens no veidiem, kā koncentrēt intelektuālā īpašuma tiesību aizsardzības jautājumus vienuviet, būtu izveidot Intelektuālā īpašuma biroju, kas būtu daļa no Patentu valdes. "Valstij, kurā nav resursu pārbagātības, vajag izmantot šo mirkli, kā koncentrēt savus spēkus, zināšanas, līdzekļus un pieredzi vienuviet," skaidroja tieslietu ministrs.

Iekšlietu ministrs Rihards Kozlovskis (RP) akcentēja, ka pēdējo piecu gadu laikā Latvijā ir krietni uzlabojusies izpratne par to, kas ir intelektuālais īpašums, un arī par to, kā to aizsargāt. Viņš arī norādīja, ka pārkāpumi, kas saistīti ar intelektuālā īpašuma jautājumiem, ir mazinājušies, bet tie ir kļuvuši mērķtiecīgāki.

Šo noziegumu novēršana prasa augstu kvalifikāciju no policijas puses, tomēr situācija šajā jomā nav ideāla, minēja ministrs, norādot, ka darbinieki, kuri patlaban strādā ar šiem jautājumiem, ir "zelta vērti". Viņš uzsvēra, ka šiem speciālistiem ir jāpiemīt ne tikai labām datorprasmēm, bet arī jābūt labiem izmeklētājiem.

Ministrs minēja, ka gadā vidēji tiek ierosināti 70 kriminālprocesi saistībā ar intelektuālā īpašuma tiesību pārkāpumiem. Tendence rāda, ka šie pārkāpumi "pārceļas" no reālās vides un interneta vidi, pārsvarā nelegāli lejupielādējot video un audio materiālus.